Cu Cupa Mondială FIFA 2014 aproape la jumătatea drumului, următorul eveniment cel mai mare și cel mai așteptat este Barclays Premier League 2014-2015. Aceasta este într-adevăr cea mai urmărită ligă de fotbal din toate timpurile, cu aproximativ 643 de milioane de case în 212 țări care primesc transmisii în direct, ceea ce oferă o potențială totală de audiență la nivel mondial de aproximativ 5 miliarde. De-a lungul istoriei acestei Ligi uimitoare, ea a avut peste 1430 de jucători străini din 97 de țări din întreaga lume, egalându-și publicul global în tribună. Ținând cont de fapte și statistici, ar trebui să fim, de asemenea, conștienți de jucători și de contribuția lor la al face atât de reușit și cel mai bun din lume. Aici avem primele zece lovituri libere din istoria Premier League.

10. Thierry Henry – (Arsenal) vs Newcastle

Marele Henry este cunoscut pentru golurile sale extravagante de-a lungul carierei sale de fotbalist de talie mondială. Pe 18 noiembrie 2006, pe stadionul Emirates din Londra, în timpul FA Premiership, a marcat încă o frumusețe, care a fost o lovitură liberă împotriva lui Newcastle. Deși Gunners nu au câștigat, a fost egalarea după golul marcat de Kieron Dyer. În minutul 70, Henry a executat lovitura liberă și care a lovit bara transversală din stânga, a reușit să depășească linia și a intrat chiar în spatele fișierului. Ai văzut că portarul nu ar fi putut niciodată să salveze asta, făcându-l una dintre cele mai bune lovituri libere din istoria Premier League.

9. Matt Le Tissier – (Southampton) vs Wimbledon

În anul 1994, un fotbalist englez extrem de talent, care a marcat multe goluri uimitoare, a reușit să găsească unul dintre cele mai fanteziste de până acum. O legenda completă, Matt Le Tissier a fost un jucător unic care a făcut fotbalul să arate atât de ușor cu ajutorul tacticii sale pricepute. Acest gol uimitor a fost o lovitură liberă de 20 de metri care a uimit fiecare spectator. Jim Magilton îi permite să lase mingea înapoi lui Tissier, care să aibă un gol ridicat și a șutat-o ​​​​direct spre stânga fișierului. Acesta a fost unul dintre acele goluri care nu au putut fi oprite, dar legenda a făcut să pară că se antrena. Acest gol este bine amintit și ia dat numele „Le God” pe Stadionul St Mary’s.

8. John Arne Riise – (Liverpool) vs Manchester United

În aceste vremuri, când au loc ciocniri între rivali în mijlocul unui derby aprins, aceste goluri contează. Acest obiectiv nu duce înapoi în anul 2001 când Liverpool a câștigat Cupa UEFA. John Arne Riise, talentul a reușit să aibă un gol uimitor de dragoste liberă împotriva Red Devils. Roșii au fost în frunte în prima jumătate a jocului, dar au reușit să câștige o lovitură liberă pe dreapta, doar în ultimele șase minute. Hamann a jucat mingea spre stânga, ceea ce este oferit lui Riise șansa de ao șupa până la colțul din dreapta sus al lui Barthez, dublând golurile și schimbând scorul la 2-0. Acesta a fost un gol spectaculos, dar important, pe care îl puteți vedea în videoclipul de mai sus, deoarece a ajutat la o victorie de la Liverpool cu ​​​​3-1.

7. Cristiano Ronaldo – (Manchester United) vs Portsmouth

Și cum am putea rata vreodată superstarul portughez? El este cu siguranță un firesc când vine vorba de lovituri libere și a fost în timpul lui United și încă este chiar și acum cu Real Madrid. În anul 2008, când Manchester United a plecat cu titlul Ligii Campionilor, Red Devils a jucat împotriva lui Portsmouth, la Old Trafford, care a câștigat FA Cup în același an. Pe 30 ianuarie, faimosul CR7 a marcat geniala lovitură liberă de 30 de metri care a reușit să-l pună pe această listă. A deschis scorul la 9 minute de joc și a executat o lovitură liberă la doar 3 minute după. Mingea a trecut direct și a aterizat în colțul din stânga lui David James, care a rămas pe loc. Acest gol este cu siguranță una dintre cele mai bune lovituri libere din istoria Premier League.

6. Patrik Berger – (Liverpool) vs Manchester United

Alături de superstarul Riise, a mai existat un jucător de la Liverpool care a marcat sau uimire împotriva lui United. În martie 2000, portarul Manchester United, Raimond Van Der Gouw, a asistat la Apocalipsa care a fost creată de lovitura liberă a lui Berger. A fost în minutul 27 când un șut de neoprit a fost șutat de celebru mijloc cu piciorul stâng, la 30 de metri distanță de bară, din dreapta careului. Mingea a fost trimisă zdrobitoare chiar în colțul din stânga jos al stâlpului lui Manchester United. Aceasta a fost într-adevăr o lovitură liberă clasică pentru care Berger este încă amintit, până astăzi.

5. Maynor Figueroa – (Wigan) vs Stoke

Nu este enervant când ești pregătit să urmărești un meci și ești entuziasmat de el, dar nu se întâmplă nimic interesant? Dar nu îți place când jocul se întoarce din senin? În 2009, Wigan a remizat împotriva lui Stoke cu 2-2 într-un deplasare, dar a oferit unui gol uimitor al lui Figueroa, acest meci va fi mereu amintit. Până astăzi este considerat obiectivul sezonului 2009-2010. Abilitul fundaș a marcat o frumusețe absolută a mediei terenului, lovitură liberă care ia pus în avantaj. Portarul lui Stoke a salvat un penalty în timpul aceluiași joc, dar nu la putut împiedica pe acesta să intre.

4. Christian Ziege – (Tottenham) vs Arsenal

Și care ar putea fi o modalitate mai bună de a începe celebrul Derby al Londrei de Nord? În anul 2002, la Whitehart Lane, Internaționalul German a marcat un gol uimitor de la 30 de metri distanță, în minutul 11 ​​​​al jocului. David Seamen cu siguranță nu la văzut pe acesta venind. A fost o minge curbă uimitoare care a fost trimisă chiar în colțul de sus al fileului. Deși nu au câștigat jocul și au rămas cu un egal 1-1, datorită unei lovituri de pedeapsă a lui Pires, acest gol uluitor al lui Ziege a fost unul de amintit în istoria Premier League.

3. Michael Tarnat – (Manchester City) vs Blackburn

Și aici avem încă un internațional german care se află în această listă cu cele mai bune lovituri libere. În 2003, august, în timpul meciului cu City și Blackburn, Tarnat a reușit să marcheze un gol extrem de stilat, primul dintre multele sale. Se află la aproximativ 40 de metri când a decis să-și acorde suficient timp pentru a alerga și a lansa sau rachetă în plină expansiune, ajungând până în plasa roverului uluit. Acest șut incredibil a mers direct în colțul din dreapta jos și a fost un gol foarte important pentru Manchester City, care a trecut cu o victorie cu 3-2.

2. Cristiano Ronaldo – (Manchester United) vs Blackburn

Și este marele CR7 încă o dată. Este obișnuit pentru o echipă, când se acordă o lovitură liberă din stânga, jucătorul se gândește să centreze mingea, dar Ronaldo nu este similar. La o an câștigătoare a Ligii Campionilor, Manchester United sa confruntat cu Blackburn pe terenul lor de acasă. Rooney a fost cel care deschisese scorul cu un uluitor în minutul 23. Scorul a fost apoi egalat de atacantul Roque Santa Cruz. Cu toate acestea, în a doua jumătate a acestui joc, United a primit o lovitură liberă pe partea stângă, chiar în afara careului. Ronaldo a șutat cu piciorul drept și a trimis mingea deviind în plasă pe lângă Paul Robinson, chiar în colțul din stânga sus. Acest gol ia oferit lui United încă o victorie.

1. David Beckham – (Manchester United) vs Everton

Și cum ar putea golul numărul 1 din dragoste liberă să nu aparțină regelui însuși? Da, cea mai bună lovitură liberă marcată vreodată în istoria Premier League îi aparține nimeni altul decât lui David Beckham. Acesta a fost un meci în deplasare împotriva lui Everton, unde au fost deja în avantajul unui gol al lui Kevin Campbell. Dar nu după mult timp, United a primit o lovitură liberă cu doar câteva minute înainte de fluierul pauzei. Portarul Everton a stat pe partea dreaptă a stâlpului și-a plasat peretele pe partea opusă. Dar căpitanul a fost mai inteligent decât atât, cu doar câteva secunde înainte de a putea trage, la atras pe Wright pe partea opusă, dar a șutat în colțul din stânga sus al fișierului. Această lovitură a lui Beckham nu a fost doar o uimitoare,